GÖCEK PANORAMA SUİT

Göcek

Tarihçe: Adını bir yatçılık merkezi olarak dünyaya duyuran Göcek, geçmişte iki büyük denizcilik Likra kenti olan Telmesos (bugünkü Fethiye) ve Kaunos (bugünkü Dalyan) arasındaki Kalimche köyü üzerine kurulmuştur. Mitolojide de yer alan Daidalos ve Ikarus efsanelerinin Göcek bölgesinde geçtiği de söylenmektedir. Doğal güzellikleriyle ünlü olan Göcek koyları, antik tersaneleri, hamamları, türbeleri ve ev kalıntılarıyla da antik değerlere sahiptir. Bu değerlerin bir kısmının su altında kalması onları daha da önemli ve çekici kılmaktadır. Yerli ve yabancı yatçıların az bildiği Göcek koyları, Halikarnas Balıkçısı, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Azra Erhat ve arkadaşlarının başlattığı Mavi Yolculuk ile ünlendi ve tanınır hale geldi.

Nerede?: Yeşilin maviyle buluştuğu Göcek, Muğla-Fethiye karayolu üzerinde cennetten bir köşe, Dalaman havaalanına 18 km, Fethiye şehir merkezine 38 km. Göcek geçidinden sonra 345 metre yükseklikte sizi düzlükte karşılıyor.

İçindeki nedir?:Ege-Akdeniz’deki koyları, irili ufaklı adaları, tekneleri ve sıcakkanlı insanlarıyla tanınan şirin bir tatil beldesidir. Yat turizmi ile bilinmesine rağmen pansiyon ve apart otellerin sayısı her geçen gün artan yerel halk tarafından işletilmesi ile tercih edilmeye başlanmıştır. Yat turizmi oldukça gelişmiş olup, marinaları, marina marketleri, her türlü ihtiyaca cevap verecek donanıma sahip alışveriş mekanları ile denizcilerin uğrak noktası haline gelmiştir. İklimi ve rüzgar yapısı nedeniyle yelken sporu için ideal bir havası vardır. Koylarda demirleyen veya dolaşan çok sayıda motoryat, yelkenli ve tur teknesi görmek mümkündür. Kıyıdan çıkar çıkmaz Altın (Göcek) ada ile başlayan Yılanlı, Yassıca, Zeytinli, Katrancık, Tersane, Domuz, Tavşan, Deliktaş ve Kızıl gibi birçok küçük adacık var. Bölge, koyları ile de ünlü olan koya teknelerle ulaşım sağlanmaktadır. Akvaryum, Kleopatra Hamamı, Tersane Adası, Domuz Adası ve Bedri Rahmi koyları eşsiz güzelliklere sahiptir. Bozkaya Koyu, Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun bir kayaya yaptığı balık resminden dolayı Bedri Rahmi Koyu olarak anılmaktadır. Tersane Adası, kıyıda bulunan kalıntılarıyla dikkat çekiyor. Kleopatra Hamamı Koyu’ndan tepeye doğru yaklaşık bir saatlik bir yürüyüşle Lydae antik kentine ulaşılabilir.

 

Marinalar: Göcek’te tam donanımlı üç adet marina bulunmaktadır. Batıda Club Marina, doğuda Skopea Marina, hemen altında ve merkezde hepsinin en büyüğü Belediye Marinası. Belediye Yat Limanı tamamen belediyenin imkanları ile yapılmıştır. Denizciler tarafından çokça tercih ediliyor ve Liman Denetim Şefinin verdiği bilgiye göre 1500’den fazla yat, tekne ve irili ufaklı yelkenli Göcek koyunu ziyaret ediyor. Fethiye’den kalkan gezi teknelerinin bu koyları ziyaret etmesiyle bu sayı daha da artmaktadır.

Çarşı: Göcek – Fethiye karayolundan Göcek’e girdiğinizde belirli noktalar trafiğe kapatılıyor. Aracınızı otoparklara bıraktıktan sonra Arnavut kaldırımlı çarşı ve iskele çevresi mükemmel gezi ve yürüyüş alanları olarak düzenlenmiştir. Alışveriş için pazarları, her türlü seçeneğin bulunduğu ve deniz ürünleri ile ünlü restoranları, kafe-barları ve marinası Göcek’e ayrı bir canlılık katıyor.